Vyberte možnost Stránka

ČEŠTÍ DOKTOŘI BY MOHLI ZAČÍT POUŽÍVAT PLAZMU UZDRAVENÝCH PACIENTŮ K LÉČBĚ COVIDU-19

ČEŠTÍ DOKTOŘI BY MOHLI ZAČÍT POUŽÍVAT PLAZMU UZDRAVENÝCH PACIENTŮ K LÉČBĚ COVIDU-19

Doktoři v České republice by mohli začít používat krevní plazmu od zotavených pacientů k léčbě nemoci Covid-19. Tuto informaci potvrdil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), sdělil reportérům doc. MUDr. Martin Balík z pražské fakultní nemocnice.

„Je to možnost, která je nově potvrzená Súklem“, řekl.

„Přesný postup podávání plazmy se nyní připravuje“, řekl Balík, vedoucí lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče VFN.

Dodal, že předešlého dne doktoři z VFN diskutovali o možnosti plazmové léčby s kolegy z pražské Ústřední vojenské nemocnice.

„Za týden bychom již měli mít více informací“, sdělil Balík.

Kromě přesně stanovených opatření, jež se s tím budou vázat, se musí lékaři dohodnout na tom, čí plazma může být použita. Vysvětlil, že toto rozhodnutí se bude odvíjet od vhodných dárců, jež mají protilátky a jsou ochotni je poskytnout.Balíkův tým podal experimentální lék Remdesivir pacientovi velmi vážném stavu s Covidem-19. Ten se nyní zotavuje. Remdesivir byl lék vyvinutý proti Ebole v americké firmě Gilead týmem vedeným českým doktorem Tomášem Cihlářem.

Firma Gilead mezitím přestala vydávat povolení pro experimentální léčbu. Nový lék prozatím mohou používat pouze těhotné ženy a děti infikované koronavirem. V Evropě je lék poskytován ze zásobovacího skladu, jež se nachází v Basileji ve Švýcarsku.

VFN také podává pacientům Covidu-19 léky s hydroxychlorochinem, který je účinný v boji proti malárii. Tato látka pomáhá zabránit šíření viru v těle. Kromě toho lékaři podporují imunitu pacientů Covidu-19 a zkoušejí některá antibiotika.

Vědci ve světě usilovně pracují na vývoji očkování a léčiv proti Covidu-19.

ZDROJ: ČTK

O autorovi

Tereza Dvořáková

Již čtvrtým rokem pracuji jako asistent režie na různých televizních projektech pro BBC. Začínala jsem na Casualty v Cardiffu, kam se velice ráda vracím. Mimo jiné jsem dělala na Dr Who, The Worst Witch, Father Brown, Shakespeare & Hathaway a dalších. Když mi bylo 14, psala jsem přes léto do brněnského deníku Právo. S přestávkami jsem tam vypomáhala do svých 17 let. Psaní obecně mě baví. Pořád doufám, že jednou vydám knihu pohádek. Teď bych s tím vlastně mohla konečně hnout, když máme všichni ten lockdown, že? Kromě psaní mě posledních několik měsíců zaměstnává vymýšlení a natáčení videí na Youtube (Tereza D) o Curly Girl Method. Neskutečně se mi díky tomu zlepšily vlasy. Každé vlnovlásce vřele doporučuji.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x