Vyberte možnost Stránka

CORONAVIRUS: JAK POMÁHAT BEZPEČNĚ

CORONAVIRUS: JAK POMÁHAT BEZPEČNĚ

Nejdůležitější akcí, kterou můžeme všichni podniknout v boji proti koronaviru, je zůstat doma, abychom ochránili NHS a životy.

Úplné pokyny k pobytu doma a od ostatních najdete na stránkách gov.uk

Domov byste měli opustit pouze ze čtyř důvodů: jedním z nich je poskytnout péči nebo pomoci zranitelným (starším nebo nemocným) osobám. A pokud pomaháte, tak musíte bezpečně. Měli byste minimalizovat čas strávený mimo domov a být 2 metry (6 stop) od kohokoli mimo vaši domácnost.

Tento návod nastiňuje, jak můžete pomoci a co je důležité, jak to udělat bezpečně.

Pokud žijete ve Skotsku, přejděte na Ready Scotland pro nejnovější informace. Pokud žijete ve Walesu, jděte na gov.wales/safe-help nebo llyw.cymru/iachadiogel pro nejnovější informace.

1. Mohu pomáhat?
Podporu můžete poskytnout pouze lidem, kteří jsou izolováni, pokud splníte VŠECHNY níže uvedené podmínky:

 • cítíte se zdravě a nemáte vy ani lidé žijící ve vaši domácnosti žádné příznaky, jako je kašel nebo vysoká teplota
 • je vám méně než 70 let
 • nejste těhotná
 • nemáte žádné dlouhodobé zdravotní stavy, díky nimž byste byli zranitelní vůči COVID-19.2. Komu mohu pomoci?
Můžete pomoci domácnostem, které se izolují. Můžte to zahrnovat přátele a členy rodiny, i vaše sousedy. Pokud chcete pomoci ve své místní komunitě, ale nevíte jak, další informace najdete v podrobnostech níže.

Nezapomeňte, že podporu byste měli poskytovat osobně pouze pokud je to nezbytné pro zdraví nebo péči o zranitelnou osobu.

3. Jak mohu bezpečně pomoci?
Nejdůležitější akcí, kterou můžeme všichni podniknout v boji proti koronaviru, je zůstat doma, abychom ochránili NHS a životy.

Když omezíme náš každodenní kontakt s jinými lidmi, omezíme šíření infekce a zachráníme životy. To platí i tehdy, když pomáháte druhým.

Neměli byste vchátet do domova někoho, s kým nežijete, zejména ke zranitelným lidem nebo lidem, kteří se izolují. Porušení těchto pravidel by vás mohlo vystavit riziku infekce nebo riziku jejího rozšíření na ostatní.

Pokud vyzvedáváte jídlo nebo léky, pokuste se omezit množství času který strávíte mimo váš domov co nejméně zastávkami.

Měli byste zůstat ve vzdálenosti 2 m nebo 6 stop od kohokoli, s kým nežijete. Nesdílejte s nikým mimo vaši domácnost cestování autem.

Pokud jste vy nebo někdo ve vaší domácnosti projevili příznaky, nebo pokud jste náchylnější ke koronavírusu sami, musíte zůstat doma.

4. Co mohu udělat?
Existuje mnoho způsobů, jak můžete pomoci přátelům nebo rodině a sousedům, kteří jsou v izolaci.

 • Pomoc s nakupováním potravin
  Pokud lidé, kteří zůstávají doma kvůli nemoci, potřebují základní potřeby, můžete jim nakoupit a nechat balíček nebo tašky přede dveřmi.
 • Pomoc s léky
  Léky si můžete vyzvednout jménem někoho jiného. Lidé by měli žádat pouze o léky, které potřebují a v obvyklých množstvích. Nezapomeňte dodržovat bezpečnou vzdálenost, když necháváte jakékoli předměty na prahu nebo přede dveřmi a ujistěte se, že si léky vyzvedli.
 • Buďte v kontaktu prostřednictvím telefonu nebo prostřednictvím sociálních sítí
  Delší pobyt doma může být velmi osamělý a může mít dopad na psychiku. Můžete se pravidelně kontaktovat přes telefon nebo prostřednictvím videochatu. Nebo můžete lidem pomoci informacemi od organizací, jako je Every Mind Matters.5. Co mám dělat, když se obávám o něčí zdraví?
Doporučte jim, aby si zkontrolovali symptomy pomocí online služby Coronavirus NHS 111. Volat 111 by měli poute v případě, pokud se nemohou připojit online, nebo se jejich příznaky zhoršují. Pokud si myslíte, že je někdo v ohrožení života, volejte 999.

6. Dobrovolnictví
Dobrovolnictví, které vyžaduje odchod z domu, je nyní povoleno pouze za určitých okolností. Pokud jste v pořádku a nejste vystaveni riziku koronaviru, můžete provádět základní činnosti, včetně:

 • doručování jídla
 • pomáhání lidem s vyzvedáváním lékařských předpisů
 • poskytování základní péče nebo pomoci zranitelné osobě nebo osobám a to i prostřednictvím nezbytných veřejných a dobrovolných služeb, jako jsou potravinové banky, služby pro bezdomovce a darování krve.
 • dobrovolné organizace jsou v této době velmi potřebné a poskytují praktickou, emoční a sociální podporu.

Možnosti místního dobrovolnictví najdete na Do-IT, Volunteering Matters nebo Reach Volunteering.

Můžete se také obrátit na místní dobrovolnické centrum nebo najít místního člena National Association for Voluntary and Community Action.

Navštivte Volunteering Wales, kde najdete dobrovolnické příležitosti ve Walesu. Navštivte Volunteer Scotland, kde najdete dobrovolnické příležitosti ve Skotsku.

SOURCE: gov.uk
IMAGE: PixabayO autorovi

Kamila Plachetková

Pracuji jako freelance web designer, SEO specialista, social media manager a Google AdWords expert. Jsem velký hudební nadšenec, geek, sci-fi fanoušek a single maminka. Momentálně žiji v Manchesteru se svým synem, v UK celkově žiji přes 9 let. Zajímá mě aktivismus, studování všeho možného a trpím závislostí na informacích a nových poznatcích.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x