Vyberte možnost Stránka

DONALD TRUMP: NEŠLO BY LIDEM PÍCHAT DEZINFEKCI?

DONALD TRUMP: NEŠLO BY LIDEM PÍCHAT DEZINFEKCI?

Americký prezident Donald Trump na pravidelné čtvrteční tiskové konferenci navrhl, aby vědci zahájili výzkum, zda by se koronavirus dal léčit injekcí dezinfekčního prostředku do těla, uvedla BBC. Lékaři jeho návrh považují za směšný a zdraví nebezpečný.

„Dezinfekční prostředek virus za minutu zničí. Existuje způsob, jak ho můžeme použít třeba v injekci?“ dotázal se Trump expertů během čtvrtečního zasedání a dodal: „Nejsem lékař, ale mám dobrý… vy víte co,“ řekl a prstem si ukázal na hlavu.

 

Reagoval tím na šéfa vědecké sekce ministerstva vnitřní bezpečnosti, který popsal zjištění svého týmu, že virus nepřežívá v teplých a vlhkých prostředích. „Virus nejrychleji zemře na slunečním světle,“ řekl Bill Bryan.

Na to se ho prezident dotázal, zda by nějak nešlo „dostat světlo dovnitř těla“, a rozvinul teorii o dezinfekčním prostředku.

Okamžitě reagovali experti, kteří upozorňovali, že jakékoli doporučování nitrožilní aplikace nebo pití dezinfekčních prostředků je nebezpečné. „Vstřik jakéhokoli čisticího prostředku do těla je nezodpovědný a nebezpečný. Tuto metodu běžně používají lidé, kteří se chtějí zabít,“ varoval pneumolog Vin Gupta.

Šéf vědecké sekce Bryan poté na dotazy novinářů připustil, že o testování čisticích prostředků jeho laboratoř neuvažuje a že vlhkost a světlo samy o sobě virus nezabíjí a lidé mají dodržovat sociální distanc od ostatních.

Trump poté do jeho řeči vstoupil a řekl: „Možná to funguje. Možná to nefunguje.“Není to poprvé, co Trump přišel s „radami”, co proti viru pomáhá. Dříve například uvedl, že účinný je prostředek chloronin, který se v lékařské podobě používá jako antimalarikum. V jiné podobě je však obsažen v prostředcích na údržbu akvárií. Lidé začali tyto prostředky skupovat i konzumovat. Někteří zemřeli.

„Je pro mě nepochopitelné, jak může takový idiot zastávat nejvyšší funkci v zemi a že existují lidé, kteří jsou tak hloupí, že si myslí, že je to v pořádku. Nemohu uvěřit tomu, že v roce 2020 musím kohokoliv, kdo poslouchá prezidenta, varovat, že injekce s dezinfekcí vás může zabít,“ reagoval bývalý šéf Úřadu pro vládní etiku Walter Shaub.

Spojené státy jsou koronavirem nejvíce zasaženy. Země registruje podle univerzity Johnse Hopkinse téměř 870 tisíc potvrzených případů. Počet úmrtí se v USA vyšplhal nad 50 tisíc.

ZDROJ: BBC

O autorovi

Kamila Plachetková

Pracuji jako freelance web designer, SEO specialista, social media manager a Google AdWords expert. Jsem velký hudební nadšenec, geek, sci-fi fanoušek a single maminka. Momentálně žiji v Manchesteru se svým synem, v UK celkově žiji přes 9 let. Zajímá mě aktivismus, studování všeho možného a trpím závislostí na informacích a nových poznatcích.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x