Vyberte možnost Stránka

MOLNUPIRAVIR: PRVNÍ PILULKA K LÉČBĚ COVIDU ZÍSKALA SCHVÁLENÍ VE SPOJENÉM KRÁLOVSTVÍ

MOLNUPIRAVIR: PRVNÍ PILULKA K LÉČBĚ COVIDU ZÍSKALA SCHVÁLENÍ VE SPOJENÉM KRÁLOVSTVÍ

První pilulka určená k léčbě Covidu byla schválena britským regulátorem léčiv. Tableta – Molnupiravir – se bude podávat dvakrát denně pacientům, u kterých bylo nedávno diagnostikováno onemocnění COVID-19.

V klinických studiích tento lék (původně vyvinut k léčbě chřipky) snížil riziko hospitalizace nebo úmrtí o polovinu.

Ministr zdravotnictví Sajid Javid řekl, že tato léčba je „game changerem“ pro rizikové pacienty. Ve svém prohlášení uvedl: „Dnešek je pro naši zemi historickým dnem, protože Spojené království je nyní první zemí na světě, která schválila antivirotikum, které lze na užívat doma při léčbě Covidu.“

Dr. June Raine, generální ředitelka MHRA, řekla: „Po pečlivém přezkoumání dat našimi odbornými vědci a klinickými lékaři jsme spokojeni s tím, že Lagevrio (molnupiravir) je bezpečný a účinný pro ty, u kterých hrozí rozvoj závažného onemocnění COVID-19, a udělili jsme jeho schválení.“

„Lagevrio je další druh léčby, které můžeme přidat do naší zbrojnice proti onemocnění COVID-19. Je to také první schválené antivirotikum na světě pro toto onemocnění, které lze užívat orálně, nikoli vnitrožilně. To je velmi důležité, jelikož to znamená, že tento lék může být podáván mimo nemocniční prostředí dříve, než COVID-19 postoupí do závažného stadia.“

„Bez kompromisů v oblasti kvality, bezpečnosti a účinnosti může být veřejnost jistá, že MHRA (Medicines and Healthcare products Regulatory Agency) provedla důkladné posouzení dat.“

Spojené království souhlasilo s nákupem 480 000 dávek, přičemž první dodávky se očekávají již během tohoto listopadu.

Aby byl lék nejúčinnější, musí být podán do pěti dnů od rozvoje příznaků.

Zatím není úplně jasné, jak bude NHS (National Health Service) lék distribuovat. Předpokládá se, že některým pečovatelským domům mohou být nabídnuty léky ze zásoby, zatímco jiným starším nebo zranitelným pacientům je může předepsat jejich praktický lékař po pozitivním testu na Covid.

MOLNUPIRAVIR

Tato nová léčba se zaměřuje na enzym, který virus používá k vytváření vlastních kopií, čímž do jeho genetického kódu vnáší chyby. To by mělo zabránit jeho množení, udržet v těle nízkou hladinu viru a snížit závažnost onemocnění.

Merck zdůraznil, že tento přístup by měl učinit léčbu stejně účinnou proti novým variantám viru, jak se bude v budoucnu vyvíjet.

Britský regulátor, MHRA, uvedl, že tableta byla schválena pro použití u lidí, kteří mají mírný až středně těžký Covid a alespoň jeden rizikový faktor pro rozvoj závažných onemocnění, jako je obezita, stáří, cukrovka nebo srdeční onemocnění.

Spojené království ve čtvrtek zaznamenalo 41 242 případů onemocnění Covid a 214 úmrtí během 28 dnů od pozitivního testu.

ZDROJ: gov.uk, BBC, Reuters

O autorovi

Kamila Plachetková

Pracuji jako freelance web designer, SEO specialista, social media manager a Google AdWords expert. Jsem velký hudební nadšenec, geek, sci-fi fanoušek a single maminka. Momentálně žiji v Manchesteru se svým synem, v UK celkově žiji přes 9 let. Zajímá mě aktivismus, studování všeho možného a trpím závislostí na informacích a nových poznatcích.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x