Vyberte možnost Stránka

V UK ROSTE POČET DĚTÍ S NEZNÁMÝM A VZÁCNÝM SYNDROMEM

V UK ROSTE POČET DĚTÍ S NEZNÁMÝM A VZÁCNÝM SYNDROMEM

Ve Velké Británii v posledních třech týdnech narostl počet dětí, které trpí záhadnou nemocí. Jejich stav se velmi rychle zhoršuje, až končí na jednotkách intenzivní péče, píše server Businessinsider. Praktičtí lékaři NHS po celé zemi dostali v pondělí varování, nemoc může souviset nejen s koronavirem, ale i s dosud neidentifikovaným virem.

Naléhavé varování zaslané praktickým lékařům uvádí, že oddělení intenzivní péče v Londýně a v dalších částech Velké Británie léčí těžce nemocné děti s neobvyklými příznaky. To zahrnuje „multisystémový zánět“ s příznaky podobné chřipce.

Některé děti, ale ne všechny, byly pozitivní na koronavirus.

Stephen Powis (ředitel NHS v Anglii ) řekl, že si byli vědomi nárustu hlášení vzácného a závažného onemocnění u dětí. „Tyto reporty jsme viděli teprve v posledních několika dnech. Požádali jsme naše odborníky, aby se touto otázkou urgentně zabývali.“

„Významně narostl počet dětí ve všech věkových skupinách s multisystémovým zánětlivým stavem vyžadujícím intenzivní péči,“ uvádí se ve výstraze. Její autoři  upozorňují lékaře: „Panuje obava, že se u dětí ve Velké Británii objevuje zánětlivý syndrom související s plicní chorobou COVID-19 nebo že s těmito případy může být spojen ještě jiný, dosud neidentifikovaný infekční patogen.“

Nákaza koronavirem se totiž u dětí objevuje mnohem méně než u ostatní populace, a pokud se děti nakazí virem SARS-CoV-2, nemívá jejich onemocnění závažný průběh. Proč tomu tak je, odborníci zatím nezjistili.

Dr. Nazima Pathan, konzultantka v Pediatric Intensive Care v Cambridge, uvedla, že kolegové ve Španělsku a Itálii hlásí podobné případy: „U některých děti se projevily příznaky a vyrážky typu septického šoku – druh příznaků, které bychom očekávali u syndromu toxického šoku a Kawasakiho choroby (která postihuje krevní cévy a srdce). Některé děti měly také gastrointestinální příznaky – bolesti břicha, zvracení nebo průjem – a zánět srdce, stejně tak i abnormální výsledky krevních testů.„Nákaza koronavirem se většinou týkala dospělých. Celkový počet případů tohoto neidentifikovaného stavu u dětí je v rámci koronavirové pandemie malý, ovšem existuje mezi tímto stavem a pandemií koronaviru souvislost,“ uvedl profesor Christopher Whitty, zdravotnický poradce britské vlády. Výstraha doporučuje pro tyto případy neodkladnou léčbu.

„Celkově se zdá, že děti jsou po expozici koronavirům odolnější vůči závažné plicní infekci a počet přijatých dětí na jednotky intenzivní péče je relativně nízký.“

Vyšetřování bude pokračovat, ale zatím nebylo zjištěno žádné spojení, uvedl mluvčí. Škola The Royal College of Paediatrics and Child Health (RCPCH) uvedla, že by rodiče měli zůstat klidní, ale pokud se z jakéhokoli důvodu obávají o zdraví svých dětí, měli by vyhledat pomoc zdravotnického odborníka.

Profesor Simon Kenny, národní klinický ředitel NHS pro děti a mládež, řekl: „Rada rodičům zůstává stejná: pokud se z jakéhokoli důvodu obáváte o zdraví svého dítěte, požádejte o radu NHS na telefonním čísle 111 nebo svého praktického lékaře. Volejte 999 pouze v případě nouze a pokud vám specialista na telefonu nařídí návštěvu nemocnice, jeďte neprodleně do nemocnice.“

NHS 111 poskytuje své služby a poradnu online: www.111.nhs.uk

ZDROJ: BBC NewsO autorovi

Kamila Plachetková

Pracuji jako freelance web designer, SEO specialista, social media manager a Google AdWords expert. Jsem velký hudební nadšenec, geek, sci-fi fanoušek a single maminka. Momentálně žiji v Manchesteru se svým synem, v UK celkově žiji přes 9 let. Zajímá mě aktivismus, studování všeho možného a trpím závislostí na informacích a nových poznatcích.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x