Vyberte možnost Stránka

ZNALECKÝ POSUDEK PŘEDPOVÍDÁ DALŠÍ DVA ROKY PANDEMIE

ZNALECKÝ POSUDEK PŘEDPOVÍDÁ DALŠÍ DVA ROKY PANDEMIE

Tým pandemických expertů posoudil ve zprávě zveřejněné ve čtvrtek, že nový koronavirus se pravděpodobně bude šířit nejméně dalších 18 měsíců až dva roky – dokud nebude infikováno 60% až 70% populace.

Doporučili, aby se USA připravily na nejhorší scénář, který zahrnuje druhou velkou vlnu nakažení koronavirem na podzim a v zimě. I v nejlepším případě budou lidé na virus nadále umírat, předpokládají.

„Tato nemoc se nezastaví, dokud se nenakazí 60 až 70 procent populace,“ řekl CNN Mike Osterholm, který řídí Center for Infectious Disease Research and Policy (CIDRAP) na University of Minnesota.

Osterholm píše o riziku pandemie již 20 let a radil i několika prezidentům. Tuto zprávu napsal spolu s epidemiologem Harvardovy školy veřejného zdraví Marcem Lipsitchem, který je také špičkovým odborníkem na pandemie; s Dr. Kristine Moore (bývalá epidemiologička Centra pro kontrolu a prevenci nemocí), která je nyní lékařskou ředitelkou CIDRAP; a s historikem John Barry, který napsal knihu z roku 2004 „The Great Influenza“ o pandemii chřipky z roku 1918.

Čekání na imunitu

Protože Covid-19 je nové onemocnění, není zatím vyvinuta dostatečná skupinová imunita. „Délka pandemie bude travat pravděpodobně 18 až 24 měsíců, jelikož skupinová imunita se v lidské populaci postupně vyvíjí,“ píše.Jejich předpovědi se liší od modelů prezentovaných skupinami, jako je Institut pro zdravotnické metriky a hodnocení (IHME) na University of Washington, nebo modelů vytvořených Imperial College London, jejichž zpráva přepovídá miliony úmrtí v USA a Velké Británii.

Tým vedený CIDRAP použil tyto zprávy, historické údaje z minulých pandemií a zveřejnil zprávu o podrobnostech Covid-19 k sestavení své prognózy.

„Dlouho jsem prosazoval, že pokud chceme rozeznat, jak se infekční nemoc rozvinula, musíme se spolehnout na data z historie i modely,“ řekl Lipsitch CNN. Například pandemické infekce nemají tendenci v létě umřít, stejně jako sezónní chřipka.

Covid-19 je nejvíce srovnatelný s pandemickým kmenem chřipky H1N1 (Španělská chřipka).

„Kvůli delší inkubační době, více asymptomatickému šíření a vyššímu R0 vidíme, že se COVID-19 šíří mnohem rychleji než chřipka,“ píše ve zprávě. R0 je průměrný počet dalších lidí infikovaných každým pacientem.

Příprava na nejhorší

Tým také doporučil vladním úředníkům, aby přestali lidem říkat, že pandemie končí, a místo toho připravit občany na dlouhou cestu.

Jsou možné tři scénáře:

Scénář 1: Po první vlně Covid-19 na jaře 2020 následují řady opakujících se menších vln, které se objevují během léta a poté opakovaně v průběhu jednoho až dvou let. Menší vlny se v roce 2021 postupně snižují.

Scénář 2: Po první vlně Covid-19 následuje další, větší vlna na podzim nebo v zimě, která bude dále pokračovat další vlnou v roce 2021. „Tento model bude vyžadovat opětovné zavedení opatření na podzim ve snaze potlačit šíření infekce a zabránit tomu, aby systémy zdravotní péče byly příliš zavaleny,“ napsali. „Tento model je podobný pandemii z roku 1918-1919.“

Scénář 3: „Pomalé vypalování“ přenosu koronaviru. „Tento třetí scénář by pravděpodobně nevyžadoval opětovné zavedení opatření, ačkoli k případům úmrtí a nákaty bude nadále docházet.“

Státy by se měly připravit na scénář 2, doporučují. „Vládní úředníci by měli vypracovat přesné plány, včetně spouštěcích systémů k opětovnému zavedení zmírňujících opatření,“ radí.

Lipsitch a Osterholm také uvedli, že jsou překvapeni rušením omezení zaměřených ke kontrole šíření viru, které mnohé státy zavádějí.

„Myslím, že je to nebezpečný experiment. Je to experiment, který bude pravděpodobně stát životy,“ řekl Lipsitch.

Podle zprávy by mohla pomoci vakcína, ale ne ihned. „Průběh pandemie by mohl být také ovlivněn vakcínou; vakcína však bude pravděpodobně k dispozici až od roku 2021,“ shodují se.

ZDROJE: CNN

Marc Lipsitch

Kristine Moore, MD, MPH

Michael T. Osterholm, PhD, MPH

John M. Barry

O autorovi

Kamila Plachetková

Pracuji jako freelance web designer, SEO specialista, social media manager a Google AdWords expert. Jsem velký hudební nadšenec, geek, sci-fi fanoušek a single maminka. Momentálně žiji v Manchesteru se svým synem, v UK celkově žiji přes 9 let. Zajímá mě aktivismus, studování všeho možného a trpím závislostí na informacích a nových poznatcích.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x