Vyberte možnost Stránka

BILL GELBART, LOS ANGELES: VÝZNAMNÝ PROFESOR CHEMIE A BIOCHEMIE, KTERÝ PRACUJE NA VAKCÍNĚ PROTI KORONAVIRU

BILL GELBART, LOS ANGELES: VÝZNAMNÝ PROFESOR CHEMIE A BIOCHEMIE, KTERÝ PRACUJE NA VAKCÍNĚ PROTI KORONAVIRU

V rodině mám dělníky, podnikatele, řemeslníky, pedagogy, a také dva vědce – otce a tchána. Zatímco jsem v New Yorku ležela v posteli a těžko se mi dýchalo kvůli koronaviru, manžel mi přišel oznámit, že jeho otec v Los Angeles se zapojí do výzkumu očkování proti této nemoci, která mě na několik týdnů vyřadila z provozu a zabila tisíce lidí v našem nejbližším okolí. Řadu z nich jsem znala osobně. Proto mi znovu zkrátilo dech, když se na internetu objevily výmysly o tom, že koronavirus nezabíjí, nebo že do vakcíny, až konečně nějaká bude, se budou přidávat čipy. A proto jsem požádala tchána Billa, který je snad nejhodnější a nejzásadovější člověk na celém světě, ať nějaké věci uvede na pravou míru.

William (Bill) Gelbart má titul Významného profesora chemie a biochemie na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Je držitelem bakalářského titulu (B.S.) v oboru chemie a fyzika z Harvardovy univerzity a doktorátu (PhD) v oboru chemická fyzika z Chicagské univerzity. Dr. Gelbart pracoval mnoho let jako fyzikální chemik. Před dvaceti lety založil laboratoř molekulární biologie, aby prozkoumal fyzikální zákonitosti infekčnosti virů, a před deseti lety začal své výzkumné úsilí zaměřovat na nové systémy vakcinace a doručování genů v léčbě rakoviny. V posledních týdnech se zapojil do boje proti koronavirové pandemii.Bille, jak se ti podařilo začít pracovat na vakcíně proti novému koronaviru?

Laboratoř, kterou vedu se svým spolupracovníkem Charlesem Knoblerem, je pro takový projekt mimořádně vhodná, protože léčba rakoviny, kterou zkoumáme, používá něco jako virové částice k dodání léčebných genů do cílových buněk v těle. Když se COVID-19 vymknul kontrole, uvědomil jsem si, že moje laboratoř má vybavení k tomu, aby pochopila a pracovala s tím, jak nový koronavirus (SARS-CoV-2) interaguje s lidským imunitním systémem. A tak jsem požádal o grant, abychom mohli pracovat na vakcíně.

Netrvá obvykle řadu měsíců, než se takový grant schválí?

Ano, trvá, ale jsme ve výjimečné situaci, takže proces se urychlil. Myslel jsem, že budu muset čekat obvyklou dobu, než se dozvím, jestli bude můj návrh financován, tentokrát mi volali jen o dva dny později z Institutu AIDS UCLA, že máme ihned začít a vyzkoušet náš koncept.

Komunikujete s jinými laboratořemi, které pracují na vakcíně proti Covid-19? Odkdy bude pravděpodobné, že by vakcína mohla být schválena pro široké použití?

Ano, během několika týdnů jsme zahájili spolupráci s dalšími dvěma laboratořemi. Sdílíme nápady a potřebné chemické prvky s několika dalšími výzkumnými pracovištěmi po celých Spojených státech.  Žijeme ve výjimečné době a je uklidňující – a slibné – že naši kolegové zjevně chápou, jak naléhavé je, abychom teď spíš spojili síly, než soutěžili. Musíme však myslet realisticky a předpokládat, že to potrvá mnoho měsíců nebo spíš několik let, než budou účinné a bezpečné vakcíny schváleny a dostupné pro široké použití.

Co bys řekl lidem, kteří si myslí, že Covid-19 není o moc horší než chřipka a že opatření, která přijímáme na ochranu lidí, nestojí za to?

Chřipka je větší problém, než si většina lidí uvědomuje. Ale Covid-19 se ukazuje být mnohem smrtelnější než chřipka. Už teď zabíjí tolik lidí v tak krátké době, že některým nemocnicím dochází prostory a prostředky pro pacienty, kteří zoufale potřebují pomoc. Většina lidí, kteří se nakazí nemocí Covid-19, přežije, a mnoho případů je ve skutečnosti celkem mírných. Nicméně mnoho dospělých všech věkových skupin, kteří přežijí, je na tom mnohem, mnohem hůř než u chřipky, a zotavení může trvat týdny nebo měsíce. Pokud uděláme tu chybu, že necháme tento virus šířit, aniž by se lidé drželi navzájem od sebe a přijali vážná opatření, a aniž bychom měli vakcínu, tak zabije velmi rychle miliony lidí. Ještě více lidí by nebylo schopno pracovat, a to týdny nebo měsíce v kuse.

Slyšel jsi o domněnce, že ke každé dávce bude přidán mikročip, aby mohla být sledována osoba, která vakcínu dostává?

Ne, neslyšel, ale rozhodně to zní jako každá jiná konspirační teorie, se kterou lidé přicházejí, když se bojí. Dokážu pochopit, proč by se někdo cítil tímto způsobem, protože svět je dnes jiný a vlády najednou ovlivňují životy svých občanů mnohem příměji než dřív. Dokážu také pochopit, proč jsou lidé zmateni tím, jak rychle se dostupné vědecké informace mění, protože tento virus přeskočil ze zvířat na člověka teprve nedávno, a proto o něm víme poměrně málo. Lékaři a vědci nový koronavirus zatím jen stěží dohánějí, přestože mnoho z nich zaměřilo své úsilí na tuto nemoc. Právě proto je COVID-19 tak nebezpečný! Ale abych se vrátil k otázce: ne, nebylo by možné implantovat osobu s mikročipem ve vakcíně. Jakmile budeme mít vakcínu, která je bezpečná a účinná, bude to naše nejlepší naděje pro návrat k normálnímu stavu. Jinak nám tahle zákeřná nemoc vezme mnohem víc zdravotníků, učitelů, rodičů a lidí všeho druhu.Máš pro naše čtenáře nějakou další užitečnou informaci?

Je velmi těžké najít pravdivé informace o pandemii na YouTube nebo v sociálních médiích. Máte-li dotazy, podívejte se na web nějaké nemocnice nebo univerzity. A pamatujte, že nosit roušku, nechodit za příbuznými a dodržovat rozestupy je mnohem jednodušší a příjemnější než doslova nemoct dýchat kvůli nemoci COVID-19!

Více informací o laboratoři Billa Gelbarta naleznete zde: https://virus.chem.ucla.edu

O autorovi

Petra Gelbart

Dr. Petra Gelbart ukončila studium PhD na Harvardově univerzitě v r. 2010, v oboru muzikologie/etnomuzikologie se zaměřením na vzdělávání. Od r. 2016 drží také magisterský titul z hudební psychoterapie a aprobaci z výcviku v neurologické muzikoterapie. Profesně se zaměřuje na neurologická postižení, a vyučuje základy vědeckého myšlení prostřednictvím hudební neurovědy na vysoké škole Ramapo v New Jersey. S rodinou žije v New Yorku. Věnuje se také památce romského holokaustu, hnutí neurodiversity, nebo aktivismu za práva dětí.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x