Vyberte možnost Stránka

DAVIDE ALFONSO, ITÁLIE: SMRT STARÝCH LIDÍ JE NEJKONTROVERZNĚJŠÍ SITUACÍ

DAVIDE ALFONSO, ITÁLIE: SMRT STARÝCH LIDÍ JE NEJKONTROVERZNĚJŠÍ SITUACÍ
Davide Alfonso je jedním z mých nejbližších přátel. Poznali jsme se před více než šesti lety v Londýně. Nastěhovala jsem se do čtyřpokojového bytu, ve kterém již Davide byl jedním z nájemníků. Od té doby se přátelíme a navštěvujeme, i když každý bydlíme v jiném státě.
Davide je původně z jižní Itálie, Reggio Calabria, překrásné městečko, ze kterého vidíte přímo na Sicílii. V Anglii získal magisterský titul v oblasti inženýrství se zaměřením na udržitelnou energii. Několik let pracoval v Londýně a posléze v Dusseldorfu. Před dvěma lety dostal nabídku z Říma a momentálně pracuje na obchodním rozvoji projektů z celého světa, stále se zaměřením na udržitelnou energii. Až bude po pandemii, tak se se svými sourozenci chystá projet Vietnam na kolech.

Itálie byla nejvíce zasaženým evropským státem. Proč si myslíš, že tomu tak bylo?

Je těžké přesně říct, proč byla Itálie zasažena více než jiné evropské země. Víme, že ohnisko covidu-19 začalo v Itálii o několik týdnů dříve než ve zbytku Evropy, což nás všechny překvapilo. Naštěstí ostatní evropské země měly možnost sledovat průběh koronaviru u nás, což jim pomohlo v předvídání jeho vývoje. Myslím si, že i díky tomu dokázali včas přijmout preventivní opatření ke snížení jeho dopadu. Někteří lidé si myslí, že se u nás více zastavují a kontrolují lidé než ve zbytku Evropy, a to nám na číslech neubralo, ba naopak.

Jaká je u vás momentální situace? Jsou některé regiony zasaženy více než jiné?

Díky lockdownu a dalším bezpečnostním opatřením zavedeným vládou se situace za posledních několik týdnů výrazně zlepšila. Počet nových případů a úmrtí klesá každým dnem a v některých regionech, zejména na jihu, již klesly na nulu. Jeden z nejdůležitějších ukazatelů pro sledování ohniska, tj. počtu osob infikovaných v průměru každou osobou s covidem, nedávno klesl pod bod 1, což znamená, že celkový počet případů bude i nadále klesat. Situace ale není ve všech regionech stejná. Lombardie a Pedemont jsou nejvíce postiženými oblastmi, tam je situace stále kritická.

Jaká jsou u vás vládní nařízení? A vypadá to, že se vám lockdown v nejbližší době rozvolní?

Od 4. května jsme oficiálně vstoupili do tzv. „fáze 2“. Úmrtnost nám konečně klesá, jak jsem už zmiňoval, ale více detailů z této fáze, zda bude účinná či nikoliv, budeme mít až tak za pár týdnů. Je třeba super, že teď máme více svobody pohybovat se v rámci svého regionu. Můžeme například sportovat venku a rodiny, které jsou ze stejné oblasti, se mohou navštěvovat. Co se týče podniků, tak většina z nich je nadále zavřená, ale v průběhu několika týdnů se mají postupně otevírat. Bohužel v některých regionech, včetně mé rodné Calabrie, se někteří majitelé barů a restaurací rozhodli ignorovat vládní nařízení a navzdory zákazu své podniky otevřít. Ve výsledku tak asi budou mít daleko větší finanční újmu, než počítali, protože kvůli tomu jdou k soudu. Věřím, že ještě několik měsíců potrvá, než se vrátíme k úplnému normálu. Zatím to vypadá, že bary a kluby zůstanou zavřeny až do konce roku.


Domníváš se, že vaše vláda dělá uvážené kroky?

Celkově se domnívám, že vláda vydává dobrá opatření, i když byla zprvu ochromena virem, což usnadnilo jeho počáteční šíření. Nyní je pro ni největší výzvou najít vyváženou rovnováhu mezi zamezením dalšího šíření pandemie a ochranou ekonomiky, která již byla velmi tvrdě zasažena.

Jak ty to máš momentálně s prací? A co ti, kteří kvůli covidu-19 nepracují vůbec?

Já pracuji z domova od poloviny března a nevypadá to, že se to v blízké době jakkoliv změní. Mám štěstí, že dělám pro velkou společnost (Enel), která zvládla minimalizovat dopad covidu-19 na své podnikání a zároveň dokázala ochránit zdraví svých zaměstnanců. Kromě toho mohu svoji práci vykonávat na dálku, aniž by to na ni mělo výrazný vliv. Vím, že mnoho lidí takové štěstí jako já nemá. Ti, kteří pracují pro malé podniky, anebo již o práci přišli, budou koronavirem opravdu velmi poznamenáni. Plno podniků muselo výrobu zcela zastavit. Začínat od úplné nuly a získat zpět to, co už ztratili, bude pro všechny velkou výzvou. Odborníci říkají, že Itálie může v roce 2020 ztratit mezi 10% a 15% svého HDP, což je obrovská rána pro naši ekonomiku, která už před vypuknutím viru na tom nebyla nejlíp.

Dobře. A jak je to s těmi rodinami, které opravdu finančně strádají? Dostává se jim pomoci, nebo by se pro ně mohlo dělat víc?

Vláda zavedla dotace pro lidi v nouzi a přispívá těm, kteří přišli o práci, nebo byli samostatně výdělečně činní a tím pádem museli svoji činnost ukončit. Je však zcela jasné, že všechny vláda nemůže dotovat příliš dlouho, protože to pro ni nebude z dlouhodobého hlediska udržitelné. Samozřejmě této výzvě v různé míře čelí všechny země zasažené koronavirem. Je nutné zavést dlouhodobější opatření k opětovnému nastartování a posílení ekonomiky a Evropa v tom musí hrát klíčovou roli. Italská vláda je silným zastáncem eurodluhopisů jakožto nástrojem na pomoc místním ekonomikám v těchto těžkých dobách. Zdá se však, že jiné evropské země, včetně Německa a Nizozemska, s touto iniciativou nesouhlasí, což v Evropské unii způsobuje určité napětí.

Ty žiješ v Římě, zatímco tví sourozenci jsou v Miláně. Jak rozdílná je situace v těchto dvou městech?

Přestože v celé Itálii existují stejná opatření, situace se v různých regionech a městech liší. Miláno je zdaleka pořád nejvíce postiženým velkým městem v Itálii, zatímco Řím na tom není až tak zle.
Jižní Itálii se podařilo zamezit šíření viru mnohem lépe než severní, z čehož mám velkou radost. Toho jsme se opravdu všichni hodně báli. Kdyby pandemie vypukla i na jihu, úmrtnost by byla mnohem vyšší.
Nejkritičtější a nejkontroverznější situace v Itálii se ovšem týká domovů důchodců v Miláně a mnoha dalších městech na severu, kde byl nedostatek preventivních opatření. Bohužel se tam šířila pandemie velmi rychle a se staršími lidmi bylo zacházeno otřesně. Výsledkem toho byla v těchto místech celá jedna třetina úmrtí právě z domova důchodců. Hrůza.

Víš o někom v tvém okolí, kdo se virem nakazil?

Naštěstí nikdo z mé rodiny a přátel nebyl koronavirem infikován. Všichni jsme se svědomitě řídili pravidly a myslím si, že v tom trochu hrálo roli i štěstí.O autorovi

Tereza Dvořáková

Již čtvrtým rokem pracuji jako asistent režie na různých televizních projektech pro BBC. Začínala jsem na Casualty v Cardiffu, kam se velice ráda vracím. Mimo jiné jsem dělala na Dr Who, The Worst Witch, Father Brown, Shakespeare & Hathaway a dalších. Když mi bylo 14, psala jsem přes léto do brněnského deníku Právo. S přestávkami jsem tam vypomáhala do svých 17 let. Psaní obecně mě baví. Pořád doufám, že jednou vydám knihu pohádek. Teď bych s tím vlastně mohla konečně hnout, když máme všichni ten lockdown, že? Kromě psaní mě posledních několik měsíců zaměstnává vymýšlení a natáčení videí na Youtube (Tereza D) o Curly Girl Method. Neskutečně se mi díky tomu zlepšily vlasy. Každé vlnovlásce vřele doporučuji.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x