Vyberte možnost Stránka

EVA-MARIE BÍLÍKOVÁ, JIŽNÍ KOREA: KOREJCI JSOU VELMI DISCIPLINOVANÝ NÁROD

EVA-MARIE BÍLÍKOVÁ, JIŽNÍ KOREA: KOREJCI JSOU VELMI DISCIPLINOVANÝ NÁROD

Eva-Marie pochází z malé vesničky Dolní Bojanovice, která se nachází na jižní Moravě. Její manžel pochází z Jižní Koreje a vždy se plánovali do Koreje přestěhovat.

„Já sama mám v oblibě korejskou kulturu a hlavne jídlo (smích)“ říká Eva-Marie. „Jižní Korea je velice vyspělá země, vše je dostupné na dosah ruky.“

Jak vypadá situace kolem koronaviru u vás ve městě? Máte nařízený lockdown, zavřené školy, obchody?

Situace u nás je o dost lepší, než v UK. Od prvního případu COVID 19 máme 10 591 nakažených a 255  mrtvých (ke dni 15.04.2020).  Lockdown jsme žádný neměli, ale školy nabízí online učení, takže děti do školy chodit nemusí.

Školky jsou oficiálně zavřené, ale pokud rodiče chtějí nebo nemají jinou možnost, tak děti do školky mohou jít. Takže tím pádem je většina dětí ve školkách. Obchody jsou stále otevřené, nouze o jídlo nikdy nebyla. Skoro vše funguje naplno, bez omezení.

Jaká jsou v Jižní Koreji opatření?

Zákaz vycházení sice nemáme, ale lidi se dlouho venku nezdržují a většina lidí přestala chodit na populární turistická místa.

Pokud někdo cestoval nebo má příznaky, tak má možnost se nechat testovat a to zdarma. Musí být samozřejmě 2 týdny izolovaný a v místě jeho bydliště probíhají náhodné kontroly. 

Díky speciální aplikaci v mobilu mohou nakažené sledovat, takže mobil musí mít neustále zapnutý. Také se tu zjišťuje s kým byl nakažený v kontaktu a snaží se všechny dotyčné vyhledat k testování. Obdržíme i info od vlády ve formě zprávy o tom, pokud je někdo v našem blízkem okolí nakažený. 

Lidé v Jižní Koreji nenechávají nic náhodě, testovaní je tu velice důležité. 

Testovat se můžeme skoro kdekoliv. Máme i drive-thru stanice, ve kterých nemusíme vystupovat z auta během odebírání vzorků. Vzorky odebírají jen přes stažené okno v autě. Výsledky obdržíme velice rychle, většinou do jednoho dne a výsledky nám přijdou smskou.

Skoro ve všech veřejných budovách a prostorách je k dispozici antibakteriální gel. Na tlačítkách ve výtahu je použita antivirová folie, která po chvíli vir zneškodní. Samozřejmostí je časté umývání rukou a všichni nosíme roušky. 

 

Eva-Marie s rodinou

 

Máte nošení roušek nařízené, nebo je nosíte z vlastní iniciativy?

Všichni, ať už důchodci, teenageři nebo malé děti, nosí roušky a to z vlastní vůle. Za celou dobu jsem viděla jen asi 5 lidí bez roušky, ale to byli cizinci.

Nošení roušek nemáme přitom vládou přikázané, korejci jsou totiž velmi disciplinovaný národ.

Roušky se u nás dají koupit přímo v lékárnách na občanský průkaz. Jižní Korea se tím snaží zabránit prodeji předražených roušek.

Vzkázala bys něco Čechům a Slovákům žijícím v UK?

Nosit roušky, mýt si pravidelně ruce a hlavně se nescházet s nikým mimo váš domov!!! Tím ochráníte nejen sebe, ale hlavně vaši rodinu a přátele. 

Ještě bych ráda vzkázala všem do Anglie i mimo Anglii: hlavní je zachovat klid. Jednou bude zase dobře. Jenom to teď musíme vydržet. 

Já osobně zabíjím nudu třeba učením se nového jazyka nebo zkouším nové recepty. Všem přeji, abyste byli zdraví a šťastní. O autorovi

Kamila Plachetková

Pracuji jako freelance web designer, SEO specialista, social media manager a Google AdWords expert. Jsem velký hudební nadšenec, geek, sci-fi fanoušek a single maminka. Momentálně žiji v Manchesteru se svým synem, v UK celkově žiji přes 9 let. Zajímá mě aktivismus, studování všeho možného a trpím závislostí na informacích a nových poznatcích.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x