Vyberte možnost Stránka

PETRA GELBART, NEW YORK: ZPOČÁTKU JSEM SI MYSLELA, ŽE TO BUDE ANGÍNA

PETRA GELBART, NEW YORK: ZPOČÁTKU JSEM SI MYSLELA, ŽE TO BUDE ANGÍNA

Náš první rozhovor je s úžasně nadanou Petrou Gelbart, která bydlí s rodinou už bezmála 12 let v New Yorku. Předtím žila na různých místech ve Spojených státech, a také jeden rok v Londýně.

Kde jsi žila před tím v České Republice a co tě vedlo k tomu se odstěhovat do Ameriky?

Narodila jsem se v Ústí nad Labem a pak jsme žili v Praze. Emigrovali jsme do USA když mi bylo deset let, na sklonku roku 1988.

Čím se momentálně živíš?

Jsem muzikoterapeutka. Pracuji, respektive pracovala jsem v léčebně dlouhodobě nemocných. Dělám take hudební psychoterapii s rodiči malých dětí, a vývojovou nebo rehabilitační terapii. Občas také učím na vysoké škole.

Jsi nakažená coronavirusem (COVID-19), jaké byly první symptomy, které jsi na sobě zpozorovala?

Zpočátku jsem si myslela, že to bude angína, protože mě bolelo v krku a jedno z mých dětí bylo pozitivní na streptokoka. Jenže můj výtěr byl negativný. Pak se dostavil suchý kašel, trochu zvýšená teplota, a celkový chřipkovitý pocit, ale dost mírný. Šestý den jsem si naplánovala spoustu pracovních i dobrovolnických činností přes video, protože jsem upřímně věřila že už budu v pořádku. Jenže hned další den začaly dýchací potíže, a ty potrvaly ještě dva týdny. Měla jsem také všelijaké bolesti na hrudníku, někdy dost silné. A dočasně jsem pořádně necítila pachy ani chutě, i když jsem měla prázdný nos. Po týdnu mi vzkázala doktorka, že mám Covid-19 a že jediný důvod proč nejsem potvrzený případ je nedostatek testů.

Jak dlouho trvá léčba? Nakazil se i někdo z vaší domácnosti?

Příznaků nového koronaviru je celá škála, od nákazy bez příznaků až po selhání orgánů, takže léčba může trvat 0 až 30 dní nebo i déle. Aktuálně se léčím něco přes tři týdny a už je to mnohem lepší, ale netuším kdy budu zase úplně v normálu.

V rodině se ode mě snad nenakazil nikdo, ale máme silné podezření že u manžela začal Covid-19 ještě dřív, akorát měl hodně mírný průběh. Nejmladší dítě bylo za poslední měsíc v jednom kuse nemocné, takže pravděpodobně už má také koronavirus za sebou. U starších dvou dětí si nejsme jistí, protože příznaky neměly a taky se ke mně tolik nepřibližovaly.Co je pro tebe asi nejhorší symptom z celého průběhu nemoci?

Jednoznačně nejhorší pro mě byly ty dva týdny, kde jsem se nemohla pořádně nadechnout ani vydechnout, a celou tu dobu mi bušilo srdce jako kdybych od rána do večera běhala závody. V noci jsem dokázala usnout většinou jen za pomoci prášku na spaní. Tohle je bohužel celkem normální stav u lidí, kterým ten koronavirus sedne na plíce, protože se jedná o nechutný zápal plic. Naštěstí jsem se každé ráno probudila s tím, že to je relativně dobré, ale do odpoledne se to pokaždé zhoršilo. Několikrát už bych bývala jela do nemocnice, ale v naší čtvrti už bylo málo lůžek i pro těžší případy, takže by to bylo nezodpovědné a stejně by to asi nemělo cenu. Nemáme auto a nechtěla jsem zbytečně nakazit další lidi. Tak jsem si akorát kontrolovala nehty, jestli nemodrají, když bylo nejhůř.

Jaká jsou momentální opatření v New Yorku?

Všechna opatření přišla pozdě. Několik dní poté, co jsem onemocněla, zavřeli školy. Asi po týdnu zavřeli většinu podniků a vláda lidem řekla, ať zůstanou pokud možno doma a dodržují fyzický odstup. Jenže newyorčané to z velké části ignorovali. Teď aspoň zavřeli i hřiště, protože se řada rodičů chovala nedozpovědně.

Je v New Yorku léčba coronavirusu hrazená státem, nebo si ji musí pacient platit sám?

Na to je trochu složitá odpověď, ale obecně řečeno, pacient si jakoukoli léčbu platí sám, buď s pomocí soukromého pojištění, na které si tučnými částkami připlácíme, nebo bez něj. V této chvíli ale máme další problem, což je děsivý nedostatek testů a lůžek. Test na Covid-19 dostanou de facto jen lidé v ohrožení života.

Vzkázala by jsi něco Čechům a Slovákům do Anglie?

Pokud pracujete ve zdravotnictví, potravinářství nebo v nezbytně nutných službách, patří vám dík. Pokud ne, zůstaňtě doma a nenavštěvujte se mezi sebou ani v rámci rodiny. Já jsem nekuřák a kromě zaléčeného vysokého tlaku nemám žádný z rizikových faktorů. Přesto se mnou nemoc Covid-19 pořádně zamávala. Stejné příznaky si u kuřáka nebo staršího člověka vůbec nechci představit.O autorovi

Kamila Plachetková

Pracuji jako freelance web designer, SEO specialista, social media manager a Google AdWords expert. Jsem velký hudební nadšenec, geek, sci-fi fanoušek a single maminka. Momentálně žiji v Manchesteru se svým synem, v UK celkově žiji přes 9 let. Zajímá mě aktivismus, studování všeho možného a trpím závislostí na informacích a nových poznatcích.

Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukas
Lukas
1 rok před

Ahoj Petka mam otazku ale neviem ci je vhodne vypisovat to do komentaru. Mozes sa mi skusit ozvat?

Zuzka
Zuzka
1 rok před

Super rozhovor!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x