Vyberte možnost Stránka

ANALÝZA DESÍTEK DĚTSKÝCH RENTGENŮ PLIC ZOBRAZUJE PROJEVY COVID-19

ANALÝZA DESÍTEK DĚTSKÝCH RENTGENŮ PLIC ZOBRAZUJE PROJEVY COVID-19

Vědci přezkoumali dětská plicní onemocnění, včetně těch, které se vyskytly v důsledku současných koronavirů, jako je těžký akutní respirační syndrom (SARS), Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus (MERS), a poruchy spojené s Covid-19.

„Na počátku 21. století se objevilo několik závažných ohnisek dětských plicních onemocnění, jako jsou například nakažlivé virové epidemie, včetně tří koronavirů,“ uvedli autoři v American Journal of Roentgenology. „Vzhledem k jejich nezralé anatomii plic a rozvoji imunitních systémů jsou dětští pacienti často citliví na tato onemocnění.“

Diagnostika plicních onemocnění u dětí může být náročná kvůli nejasným, překrývajícím se symptomům a obtížnosti nebo neschopnosti malých dětí a kojenců popsat jejich příznaky. Děti s diagnózou SARS měly tendenci mírnějších projevů nemoci než dospělí, přičemž více než třetina dětí měla na svých rentgenových snímcích plic „normální nálezy“. U dětí, které měly nějaké nálezy na rentgenu, se plíce zobrazovaly s malými nejasnostmi. Rentgenové výsledky zdravých plic by měly vypadat tmavě, různé nálezy na orgánech jsou znázorněny jako bílé blokády.

Osmiletý chlapec se SARS. Rentgenové vyšetření ukazuje malý prostor zakalení (vlevo) a zvýšení zakalení o dva dny později (uprostřed). Axiální pohled pořízený sedm dní poté, co byl přijat do nemocnice, ukazuje konsolidaci vzdušného prostoru a neprůhlednost. ZDROJ: American Journal of RoentgenologyDětem, kterým byl diagnostikován MERS,  výsledky zobrazily v extrémních a často fatálních případech pneumotorax nebo kolaps plic a pleurální výpotek – „vodu na plicích“, což poukazuje na nadměrné hromadění tekutiny. Oba příznaky mohou sloužit jako důležitá indikace diagnostiky fatálních případů.

Frontální rentgenový snímek hrudníku dvanáctiletého diagnostikovaného chlapce s MERS ukazuje skleněnou neprůhlednost a také tracheostomickou trubici, která napomáhá dýchání (vlevo). ZDROJ: American Journal of RoentgenologyStejně jako u SARS a MERS mohou rentgenové výsledky u pacientů vykazujících příznaky Covid-19 pomoci lékařům diagnostikovat onemocnění a určit jeho dopad na tělo. Zejména proto, že testovací soupravy jsou do značné míry omezeny v různých částech světa a o přesnosti těch, které jsou k dispozici, je známé produkování vysoké míry falešně negativních výsledků, což následně vede k opožděnému ošetření.

„Ukázalo se, že rentgen hrudníku má při detekci SARS-CoV-2 výrazně vyšší citlivost než počáteční test s reverzní transkripcí-polymerázovou řetězovou reakcí,“ píše autoři. „Ve skutečnosti během vypuknutí nákazy v Číně byly rentgenové nálezy na plicích použity jako hlavní důkaz k potvrzení klinické diagnózy.“

CT vyšetření 16leté dívky s diagnózou Covid-19 se známou anamnézou tuberózní sklerózy ukazuje počáteční konsolidace a opacity (vlevo), jakož i zvýšené konsolidace v dolních plicních zónách (uprostřed). Frontální CT zobrazuje vylepšení šest dní po přijetí do nemocnice. ZDROJ: American Journal of RoentgenologyAčkoli je rentgen hrudníku obvykle prvním vyšetřením u pacientů s podezřením na Covid-19, vědci poukázali na fakt, že stále není dostatek publikovaných informací ke vzhledu těchto skenů. V analyzovaných studiích vykazovaly CT na hrudi plicní parenchymální abnormality, konsolidační opacity, neprůhlednost a unilaterální skvrny. U pacientů s diagnózou pneumonie i Covid-19 se také častěji vyskytlo ztluštění cévní stěny. U dětí byly nejčastěji pozorovanými abnormalitami subpleurální léze, unilaterální nebo oboustranné plicní léze, neprůhlednost a konsolidace, která se podobá tvaru svatozáře.

„Důsledné zkoumání výsledků rentgenů těchto dětských plicních onemocnění je nezbytné pro radiology ke včasné a přesně stanovené diagnóze,“ uzavírají vědci.

Přestože existují různé překrývající se obrazové rysy různých analyzovaných plicních onemocnění, pečlivé vyhodnocení jejich jedinečných prezentací může „umožnit radiologovi nabídnout užší diferenciální diagnostiku u dětských pacientů, což povede k optimální péči o pacienta“.

Další snímky zobrazují neprůhlednost a konsolidaci (vlevo) a „malý prvek konsolidace“ (vpravo) v levém dolním plicním laloku 16leté dívky. ZDROJ: American Journal of Roentgenology

O autorovi

Kamila Plachetková

Pracuji jako freelance web designer, SEO specialista, social media manager a Google AdWords expert. Jsem velký hudební nadšenec, geek, sci-fi fanoušek a single maminka. Momentálně žiji v Manchesteru se svým synem, v UK celkově žiji přes 9 let. Zajímá mě aktivismus, studování všeho možného a trpím závislostí na informacích a nových poznatcích.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x