Vyberte možnost Stránka

JAK NĚKTERÁ AMERICKÁ MĚSTA VYROVNALA KŘIVKU BĚHEM CHŘIPKOVÉ PANDEMIE V ROCE 1918

JAK NĚKTERÁ AMERICKÁ MĚSTA VYROVNALA KŘIVKU BĚHEM CHŘIPKOVÉ PANDEMIE V ROCE 1918

Dodržování rozestupů není nový nápad – zachránilo to tisíce amerických životů během poslední velké pandemie.

Philadephia objevila svůj první případ smrtícího, rychle se rozšiřujícího kmene chřipky 17. září 1918. Další den, ve snaze zastavit šíření viru, zahájili představitelé města kampaň proti veřejnému kašlání, plivání a kýchání. I přesto o 10 dní později, navzdory pravděpodobné možnosti epidemie, jež byla na samém prahu, město hostilo přehlídku, které se zúčastnilo 200 000 lidí.

Deaths per 100,000

Nárůst chřipky byl zaznamenán až do 3. října, kdy byly školy, kostely, divadla a veřejné shromažďovací prostory uzavřeny. Jen dva týdny po prvním nahlášeném případě jich bylo nejméně o 20 000 více.

Chřipka z roku 1918, známá jako španělská chřipka, trvala do roku 1920 a do dnešního dne je považována za nejsmrtelnější pandemii moderní historie. Dnes, ve chvíli, kdy se svět v reakci na koronavirus zastavil, vědci a historici zkoumají ohnisko z roku 1918, aby našli nejúčinnější způsob, jak ustát globální pandemii. Úsilí vynaložené k zabránění šíření chřipky po celé Americe může sloužit jako ponaučení k boji proti dnešní krizi. (Nejnovější fakta a informace o COVID-19.)

Spanish flu death

Od svého prvního známého případu v USA, na vojenské základně v Kansasu v březnu 1918, se chřipka rozšířila po celé zemi. Krátce po zavedení zdravotních opatření ve Philadelphii se v St. Louis objevil první pacient. O dva dny později město uzavřelo většinu veřejných shromáždění a izolovalo nakažené virem. Případy se zpomalily. Na konci pandemie bylo na celém světě 50 až 100 milionů mrtvých, včetně více než 500 000 Američanů – míra úmrtnosti v St. Louis však byla méně než poloviční ve srovnání s Philadelphií. Odhaduje se, že počet úmrtí způsobených virem v St. Louis činil asi 358 lidí na 100 000, oproti tomu ve Philadelphii zemřelo 748 osob na 100 000 obyvatel během prvního šestiměsíčního období nejsmrtelnější pandemie.Dramatické demografické změny v minulém století způsobily, že se pandemie stále zhoršovala. Nárůst globalizace, urbanizace a větší, hustě obydlená města za několik hodin urychlila šíření viru na kontinentu, zatímco dostupná opatření zůstala téměř neměnná. Nyní jsou zásahy v oblasti veřejného zdraví první obrannou linií proti epidemii v nepřítomnosti vakcíny. Tato opatření zahrnují uzavření škol, obchodů a restaurací; omezení dopravy; sociální distancování a zákaz veřejného shromažďování (takto mohou malé skupiny zachránit životy během pandemie).

Samozřejmě přimět občany, aby dodržovali tyto příkazy, je už věc jiná.  V roce 1918 zastřelil zdravotník v San Franciscu tři lidi, když jeden odmítl nosit povinnou obličejovou roušku. V Arizoně policie rozdala pokutu 10 $ těm, kteří byli chyceni bez ochranného vybavení. Nakonec se však ta nejdramatičtější a nejkrutější opatření vyplatila. St. Louis, San Francisco, Milwaukee a Kansas City zareagovaly na nejrůznější přísné uzávěry a kontroly na veřejných shromážděních nejrychleji a nejefektivněji: díky těmto opatřením se přenos viru snížil o 30 až 50 procent. New York City, které jako první na krizi zareagovalo povinnou karanténou a rozdělenou otevírací dobrou pro obchody, zažilo nejnižší míru úmrtnosti na celém východním pobřeží.

V roce 2007 provedla studie v časopise Journal of the American Medial Association analýzu zdravotních údajů z amerického sčítání lidu, které zažilo pandemii z roku 1918, a zmapovala úmrtnost 43 amerických měst. Ve stejném roce se dvě studie zveřejněné ve Sborníku Národní akademie věd (National Academy od Science) snažily zjistit, jak reakce ovlivňovaly šíření nemoci v různých městech. Porovnáním míry úmrtnosti, načasováním a dle zásahů veřejného zdraví zjistili, že ve městech, která provedla preventivní opatření dříve, byla úmrtnost až o 50 procent nižší, oproti těm, která tak učinila později nebo vůbec. Jako nejúčinnější opatření se prokázalo uzavření škol, kostelů, divadel a též zákaz veřejného shromažďování. Tato opatření by poskytla čas k vývoji vakcíny (ačkoli vakcína proti chřipce nebyla použita až do 40. letech 20. století) a snížila by zatížení systémů zdravotní péče.

Studie dospěly k dalšímu důležitému závěru; uvolněním intervenčních opatření příliš brzy by se mohl způsobit relaps jinak stabilizovaného města. Například v St. Louis byli tak optimističtí díky své nízké úmrtnosti, že město zrušilo omezení veřejných shromáždění necelé dva měsíce po začátku propuknutí pandemie. Bohužel brzy následovala druhá vlna nakažení a úmrtnosti. Z měst, která dodržovala opatření, žádné nezasáhla druhá vlna vysoké úmrtnosti. Podívejte se na fotografie, které zachycují svět v době koronaviru.

V roce 1918 studie zjistily, že klíčem k vyrovnání křivky bylo sociální distancování, které o století později aplikujeme znovu, a to v současné bitvě proti koronaviru. “Máme k dispozici nesmírně cenný zdroj v podobě historických dat, který jsme teprve nyní začali využívat k informovanosti o současné situaci,“ napsal v analýze dat epidemiolog Columbia University Stephen S. Morse. „Pokud se budeme držet toho, co již víme z roku 1918, mohli bychom se vyhnout opakování stejné historie.“O autorovi

Tereza Dvořáková

Již čtvrtým rokem pracuji jako asistent režie na různých televizních projektech pro BBC. Začínala jsem na Casualty v Cardiffu, kam se velice ráda vracím. Mimo jiné jsem dělala na Dr Who, The Worst Witch, Father Brown, Shakespeare & Hathaway a dalších. Když mi bylo 14, psala jsem přes léto do brněnského deníku Právo. S přestávkami jsem tam vypomáhala do svých 17 let. Psaní obecně mě baví. Pořád doufám, že jednou vydám knihu pohádek. Teď bych s tím vlastně mohla konečně hnout, když máme všichni ten lockdown, že? Kromě psaní mě posledních několik měsíců zaměstnává vymýšlení a natáčení videí na Youtube (Tereza D) o Curly Girl Method. Neskutečně se mi díky tomu zlepšily vlasy. Každé vlnovlásce vřele doporučuji.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x