Vyberte možnost Stránka

JAK SE TŘI TYPY NOVÉHO KORONAVIRU PŘEHNALY PO CELÉM SVĚTĚ

JAK SE TŘI TYPY NOVÉHO KORONAVIRU PŘEHNALY PO CELÉM SVĚTĚ

Vědci z univerzity Cambridge se vžili do role detektivů, aby vystopovali genetické mutace nového koronaviru. To vše za jediným účelem. Aby zjistili, jak se Covid-19 rychle pohyboval po světě.

Jejich výzkum odhalil tři větve rodokmenu SARS-CoV-2, koronaviru zodpovědného za respirační infekci COVID-19, které nazývají A, B a C.

Typ A je „původním genomem lidského viru“ a je nejbližším typem koronaviru, který lze pozorovat u netopýrů a pangolinů, což jsou dva druhy, u nichž existuje podezření, že hrají významnou roli v přenosu SARS-CoV-2 ze zvířat na člověka. Zdá se, že typ A se objevil v lidské populaci v čínském městě Wuhan v provincii Hubei, ale ve skutečnosti nebyl dominantním typem ve městě.

Typ A dal vzniknout typu B, který byl převládajícím u pacientů z Wuhanu, stejně tak jako u velké části Číny a východní Asie. Typ B pak zmutoval do typu C, varianty rozšířené napříč Evropou, zejména mezi prvními pacienty z Francie, Itálie, Švédska a Velké Británie. Zdá se, že na pevninské části Číny nezaznamenali žádné případy této varianty, ačkoliv byly nalezeny také v Singapuru, Hong Kongu, Jižní Koreji a dalších částech východní Asie.

Jak uvádí vědecký časopis Sborník Národní akademie věd ( Proceedings of the National Academy of Sciences), tým forenzních archeologů dospěl k těmto závěrům po studiu prvních 160 úplných genomů virů, které mají být sekvenovány z lidských pacientů. Když se zaměřili na různé mutace nalezené v těchto virových genomech, vytvořili „mapu“ různých linií nalezených po celém světě, které můžete vidět níže.„Fylogenetická síťová analýza má potenciál pomoci identifikovat nezdokumentované zdroje infekce COVID-19, které pak mohou být umístěny do karantény tak, aby se zabránilo dalšímu šíření choroby po celém světě,“ uvedl v prohlášení hlavní autor z University v Cambridge, genetik Dr. Peter Forster.

 

coronavirus

„Virová síť, kterou jsme podrobně popsali, je snímkem raných stádií epidemie předtím, než se evoluční cesty COVID-19 začaly zakrývat obrovským počtem mutací,“ dodal Forster. „Je to jako chytat začínající supernovu při činu.“

Pokud vás zajímá, jak USA zapadá do této mapy, vědci ukazují, že u pacientů z USA bylo nalezeno velké množství virů typu A i B, stejně jako několik virů typu C. To naznačuje, že většina případů v USA může mít přímou vazbu na typy vyskytující se v Číně a východní Asii. Nicméně jiné předběžné studie mají odlišný pohled na věc. Nová studie na serveru předběžného tisku medRxiv naznačuje, že typy koronavirů nalezené v New Yorku, nejvíce postižené oblasti na světě, lze vysledovat zpět k turistům z Evropy, nikoli z Číny.

Stejně jako u jiných teorií, jež jsou v raném stádiu, i tato potřebuje více času, než k ní bude vypracován úplný obraz.

ZDROJ: IflScience

O autorovi

Tereza Dvořáková

Již čtvrtým rokem pracuji jako asistent režie na různých televizních projektech pro BBC. Začínala jsem na Casualty v Cardiffu, kam se velice ráda vracím. Mimo jiné jsem dělala na Dr Who, The Worst Witch, Father Brown, Shakespeare & Hathaway a dalších. Když mi bylo 14, psala jsem přes léto do brněnského deníku Právo. S přestávkami jsem tam vypomáhala do svých 17 let. Psaní obecně mě baví. Pořád doufám, že jednou vydám knihu pohádek. Teď bych s tím vlastně mohla konečně hnout, když máme všichni ten lockdown, že? Kromě psaní mě posledních několik měsíců zaměstnává vymýšlení a natáčení videí na Youtube (Tereza D) o Curly Girl Method. Neskutečně se mi díky tomu zlepšily vlasy. Každé vlnovlásce vřele doporučuji.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x