Vyberte možnost Stránka

KORONAVIRUS: CO NÁS ČEKÁ V ZIMĚ?

KORONAVIRUS: CO NÁS ČEKÁ V ZIMĚ?

Zima se blíží a je to tradičně období nachlazení a chřipky. To vzbuzuje obavy, že koronavirus vzroste při změně ročního období, což může vést k druhé vlně nemoci, která by byla zřejmě ještě větší než první.

Předpoklad, jak bude COVID-19 v zimě reagovat, je však složitý – existují důvody k obavám i k uklidnění.

Rozšíří se koronavirus v zimě více?

To je velká nezodpovězená otázka, ale věda se přiklání k souhlasu. To je do značné míry založeno na tom, co víme o jiných virech.

Existují čtyři další typy koronavirů, které způsobují běžné příznaky nachlazení. V zimě se každý šíří snadněji. Chřipka, rinoviry, které také způsobují běžné nachlazení, a respirační syncytiální virus (RSV) mají podobné chování.

„Může to být sezónní, založené na jiných virech, které mají tendenci vyvrcholit v zimě,“ řekla BBC doktorka Rachel Lowe z London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Dodala: „Ale spuštěcí mechanismy jsou špatně chápany. Jsou to meteorologické podmínky nebo lidské chování?“

Všechny viry přežívají mimo tělo lépe, když je zima. Britská vědecká poradní skupina pro mimořádné situace (Sage) říká, že teplota 4 ° C je pro koronaviry obzvláště dobrá. Je zde také méně UV záření ze slunce, které inaktivuje virus.

Ve zprávě Akademie lékařských věd se odhaduje, že letos v zimě ve Velké Británii může v nejhorším případě dojít k 25 000 úmrtím.

„Myslím, že jsou lidé oprávněně znepokojeni,“ řekla BBC prof. Wendy Barclay z Imperial College London.

Dodala: „Je docela možné, že dojde k druhé vlně. Je jasné, že jsme nedosáhli žádné skupinové imunity. Zima je období, ve které se může druhé vlně vést velice dobře.”

Odhaduje se, že pouze asi 5% lidí ve Velké Británii bylo dosud infikováno koronavirem – nebo jinými slovy asi 95% nemá imunitu vůbec.

Budou problémem další zimní viry, jako je chřipka?

Panují obavy, že nás zasáhne opravdu špatná chřipková sezóna a druhá vlna koronaviru.

Zdá se, že transformace společnosti a to, jak se chováme – od mytí rukou, roušek, sociálního distancování a práce z domova – až po zpomalení šíření koronaviru, mělo také dopad na další viry.

Vypadá to, že zpomalení šíření COVID-19 v Hongkongu potlačuje také chřipkovou sezónu a Austrálie, kde je v současné době zima, má buď téměř neexistující chřipkovou sezónu, nebo přijde neobvykle pozdě.

ZDROJ: BBC

O autorovi

Kamila Plachetková

Pracuji jako freelance web designer, SEO specialista, social media manager a Google AdWords expert. Jsem velký hudební nadšenec, geek, sci-fi fanoušek a single maminka. Momentálně žiji v Manchesteru se svým synem, v UK celkově žiji přes 9 let. Zajímá mě aktivismus, studování všeho možného a trpím závislostí na informacích a nových poznatcích.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x