Vyberte možnost Stránka

PŘIPRAVTE SE NA OČKOVACÍ INFORMAČNÍ VÁLKU

PŘIPRAVTE SE NA OČKOVACÍ INFORMAČNÍ VÁLKU
AUTOR ČLÁNKU:

Sociální média se již plní různými dezinformacemi o vakcíně na Covid-19, měsíce nebo roky před její existencí.

Všechny dezinformace, které jsme doposud viděli – falešné zvěsti o věžích mobilních sítí 5G pohánějící koronavirus, pití bělidla nebo vstřikování UV paprsků může vyléčit Covid-19, Dr. Anthony Fauci je součástí spiknutí proti Trumpovi – můžou být jen zahřívacím kolem pro mnohem větší informační válku. Tato válka by mohla postavit úředníky a zdravotníky proti hnutí antivaxx, které zaplavuje sociální média dezinformacemi, konspiračními teoriemi a propagandou, jejichž cílem je přesvědčit lidi, že vakcína je spíše hrozbou než záchranou.

Studuji anti-vakcínovou komunitu celé roky. Sleduji, jak její členové operují v soukromých facebookových skupinách a na Instagramových účtech, a zjistil jsem, že jsou mnohem organizovanější a strategičtější, než si mnozí jejich kritici myslí. Jsou to důvtipní mediální manipulátoři, efektivní komunikátoři a mají zkušenosti s využíváním slabých stránek platforem sociálních médií (například: krátce poté, co Facebook a YouTube začaly mazat kopie „Plandemie“ kvůli porušení jejich pravidel, viděl jsem uživatele ve skupinách proti očkování, jak video upravují, aby obešli boty, které závadný obsah odhalují a znovu jej zveřejnili.)

Stručně řečeno, antivaxxers jsou na tyto praktiky připraveni. A obávám se, že budou neobvykle efektivní při výsevu pochybností o vakcíně Covid-19 z několika důvodů.Zaprvé, díky aktuální naléhavosti z důvodu pamdemie je pravděpodobné, že jakákoli slibná vakcína na Covid-19 bude mít urychlený proces testování a schvalování. Nebude muset projít roky klinických studií a pečlivými studiemi možných vedlejších účinků, stejně jako jiné léky. To by mohlo vytvořit pro antivaxx aktivisty možnost tvrzení, že vakcína je netestovaná a nebezpečná, roztočili by všechny rozumné a podložené obavy z této vakcíny do maximálního usilí k rozsévání strachu, pochybností a manipulace.

Zadruhé, pokud se objeví vakcína, existuje velká šance, že přední zdravotnické organizace, jako je Nadace Billa a Melindy Gatesové nebo Světová zdravotnická organizace (WHO), budou přispívat k jejich výrobě nebo distribuci. Pokud tomu tak bude, budou aktivisté antivaxx, kteří se proti těmto skupinám už léta křižují, mít dostatek materiálu, aby se je pokusili diskreditovat. Již se zaměřují na pana Gatese s neopodstatněnými konspiračními teoriemi, které tvrdí, že vytvořil koronavirus a snaží se z něj těžit. Tyto teorie značně zesílí, stejně tak i pokusy o diskreditaci veškerého úsilí v oblasti výzkumu viru se budou s nadcházející vakcínou zintenzivňovat.

Zatřetí, pokud bude vakcína Covid-19 schválena k veřejnému použití, očkování touto vakcínou může být povinným požadavkem k využití některých leteckých společností, k docházce některých škol nebo ke vstupu do určitých podniků. Z hlediska veřejného zdraví je to dobrý nápad, ale přispělo by to k těm nejhorším konspiračním teoriím z hnutí antivaxx.

Povinné očkování je obzvláště důležitým bodem pro antivaxx aktivisty, z nichž někteří se označili za „pro-choice“ aktivisty.

Chtěl jsem si ověřit, zda moje obavy z informační války související s vakcínou jsou reálné, tak jsem oslovil Neila Johnson a Rhys Leahy, dva vědce na George Washington University. Jejich studium online anti-vakcínového hnutí bylo zveřejněno ve vědeckém časopise Nature.Je to studie, která mapovala konverzace kolem vakcíny na Facebooku během vypuknutí spalniček v roce 2019. Zjistili, že existuje téměř třikrát více aktivních anti-vakcinačních komunit než pro-vakcinačních komunit. Kromě toho zjistili, že zatímco pro-vakcinační stránky měly tendenci mít více sledovatelů, anti-vakcinační stránky rostly rychleji.

Nedávné průzkumy ale naznačují, že většina Američanů by se nechala naočkovat vakcínou proti Covid-19, pokud by byla dnes již k dispozici. Dokonce i politici, kteří byli v minulosti ohledně vakcín skeptičtí – včetně prezidenta Trumpa – teď lobují za vakcínu, která by mohla zabránit šíření Covid-19. A někteří zdravotníci, s nimiž jsem hovořil, uvedli, že tlak veřejnosti k ukončení pandemie a návrat k normálnímu životu může přemoci anti-vakcínový aktivismus.

„Lidé vidí důsledky Covid-19 všude kolem,“ řekl Kasisomayajula Viswanath, profesor zdravotnické komunikace na Harvard School of Public Health. „Myslím, že v případě existence úspěšné vakcíny, zejména ve chvíli, kdy na Covid-19 není dostupná efektivní léčba, by lidé přestali důvěřovat anti-vakcinačním skupinám.“

Přijetí vakcíny veřejností však není zdaleka jisté. A když vidím platformy jako Facebook a YouTube, kterým se úplně nedaří zastavit šíření videí, jako je „Plandemie“, mám obavy, že ve chvíli, kdy bude potřeba přesvědčit biliony lidí k vakcinaci proti Covid-19, budou naši zdravotníci a sociální média odzbrojeni již dobře najetým hnutím antivaxx, které již znečistilo vzduch svými dezinformacemi a konspiračními teoriemi.

Tomu můžeme zabránit, ale pouze pokud začneme stavět základy dříve, než bude příliš pozdě. Organizace jako Centers for Disease Control and Prevention a WHO musí pochopit dynamiku online antivaxx komunit a zahájit kampaň k obnovení víry ve zdravotnická zařízení. Platformy sociálních médií musí brát hrozbu dezinformací souvisejících s vakcínami vážně a věnovat své zdroje k zastavení jejich šíření. A ti z nás, kteří vakcínám důvěřují, si musí uvědomit, že nemusíme být dlouho v převaze. Měli bychom udělat vše, co je v našich silách, abychom předložili fakta lidem, kteří by mohli být náchylní k antivaxx propagandě.

Abychom se zotavili z této pandemie, musíme zmobilizovat pro-vakcinační hnutí, které je stejně oddané a stejně přesvědčivé jako hnutí antivaxx. Musíme to udělat rychle, se vší kreativitou a k naléhavostí vědců, kteří vyvíjejí samotnou vakcínu.

ZDROJ: Kevin Roose, The New York Times

O autorovi

Kamila Plachetková

Pracuji jako freelance web designer, SEO specialista, social media manager a Google AdWords expert. Jsem velký hudební nadšenec, geek, sci-fi fanoušek a single maminka. Momentálně žiji v Manchesteru se svým synem, v UK celkově žiji přes 8 let. Zajímá mě aktivismus, studování všeho možného a trpím závislostí na informacích a nových poznatcích.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x